(autorsky, editorsky či redakčně se na publikaci podíleli spolužáci a spolupracovníci nakl. Avatar Martin Pařík a Saša Popov, do sborníku přispěli další tehdejší studenti, např. hudebníci Karel Babuljak, Pavel Klikar, Michal Ditrich či osobnosti kulturního a uměleckého života, zejména editoři spisovatel Ondřej Fibich a publicista Martin Schulz, své vzpomínky připojili sochař a spisovatel Martin Patřičný, herec Ondřej Havelka, režisér a kameraman Martin Duba, režisér Václav Křístek, režisér Tomáš Kepka a další.)
Hrůzně krásný i půvabně morbidní byl ten čas. Byl-li vůbec. Třeba to byl jen sen, jenž se zdál a skoro vyprchal.
Svědectví studentů undergroundového vysočanského gymnázia z let 1968 – 1975, jež tvoří základ této knihy, jsou pokusem o zastavení času, o zhmotnění zbytků paměti, o připomenutí tehdejších dějů, událostí, vnitřního i společenského života dospívajících lidí v období doznívajícího étosu konce 60. let a počínající komunistické normalizace. Nejen na půdě gymnázia. Původní záměr shromáždit toliko autentické výpovědi pamětníků doznal v průběhu tvorby proměny. Dílo, jež postupně vzniklo, jej do značné míry transcenduje. Zrodil se takřka filozofický a literární artefakt, který, pokud je nám známo, nemá ve svém žánru obdoby. Vážení čtenáři, věříme, že každý z vás nalezne v tomto svazku něco podnětného, co jej může obohatit a rozšířit mu povědomí o době, jež minula a zůstavila impresi a uvadající vzpomínky. A třeba v jeho řádcích či mezi nimi alespoň na okamžik zahlédnete i zrcadlení své vlastní duše.
Kniha krom řady unikátních svědectví obsahuje některé dobové fenomény (undergroundové hudební, divadelní, časopisecké aj. počiny), medailony osobností, ukázky z jejich literární tvorby, dobové fotografie Vysočan i žánrové obrázky spoluautorů.
Brožovaná, 17,5 x 24,5 cm, 206 stran, rozsáhlá fotopříloha, nakl. Galén.